parkrun stats – 26/10

24 hours of torrential rain certainly hit the numbers for parkrun this weekend, which saw the smallest turnout for over a year. 25 brave, intrepid and waterproof souls donned their flippers and waterproofs to get out across 11 courses ranging from the local runs in Warrington and Widnes to an international run at the Anacostia course in Washington DC.

There were 5 Tourists this week who will all pick up 20 points. We also had 3 new PBs being set which will add 25 points to your tally on the Club parkrun Championships leaderboard with everyone else picking up 10 points.

To have your run counted towards the Club parkrun Championships, you have to have your Club as “Warrington Running Club” in your parkrun profile and don’t forget your barcode.

I’ve had a few people asking what is meant by “being a tourist”. A tourist run is any parkrun that is done outside of a 20 mile radius (as the crow flies) of WRC HQ. The following courses are counted as “home” runs: Birkenhead / Bolton / Branhall Park / Burnage / Cheadle Hume / Chester / Crosby / Croxteth Hall / Delamere / Ellesmere Port / Fletcher Moss / Haigh Woodland / Heaton Park / Knowsley / Northwich / Ormskirk / Pennington Flash / Phoenix / Princes (Liverpool) / Sale Waterpark / South Manchester / St Helens / Stretford / Tawd valley / Warrington / Widnes / Wilmslow / Worsley Woods / Wythenshawe.

If you are injured or can’t run for any reason, you can still pick up points for volunteering at parkrun or Junior parkrun. If you do volunteer, please get let Me (Kevin Miller), Gemma Littlefair or Lisa Jefferies know, and we can include your points.

The swiftest female this week was Sarah Matthews who set a time of 23:59 at Anacostia (USA).
The fastest male time went to Daniel Schofield with his 18:01 at Warrington parkrun.
63.38% saw Sarah Matthews getting the best female age grade performance just pipping Menna Goodwin who posted a 63.28%.
The top male age-grade performance with a fantastic 74.58% went to John Preece.

Warrington (3 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): John Preece (19:01)
Best Age Grade (Male): John Preece (74.58%)
Best Time (Female): Sarah Garside (24:35)
Best Age Grade (Female): Menna Goodwin (63.28%)

Widnes (5 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Daniel Schofield (18:01)
Best Age Grade (Male): Daniel Schofield (71.60%)
Best Time (Female): Victoria Cameron (31:55)
Best Age Grade (Female): Jacqui Townson (48.90%)

St Helens (4 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Stuart Blackburn (37:32)
Best Age Grade (Male): Stuart Blackburn (40.28%)
Best Time (Female): Steph E-Humphries (24:04)
Best Age Grade (Female): Linda Jones (62.64%)

Knowsley (2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Female): Tamsyn Duffy (29:02)
Best Age Grade (Female): Tamsyn Duffy (52.99%)

Pennington Flash (2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Female): Alison Medlicott (26:20)
Best Age Grade (Female): Alison Medlicott (47.94%)

Hartlepool (1 Runner / 1 PB)
Best Time (Male): John Taylor (24:01)
Best Age Grade (Male): John Taylor (60.44%)

Anacostia (1 Runners / 0 PBs)
Best Time (Female): Sarah Matthews (23:59)
Best Age Grade (Female): Sarah Matthews (63.38%)

Colby (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Helen Goldsmith (30:45)
Best Age Grade (Female): Helen Goldsmith (53.22%)

Phoenix (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Sarah Seddon (36:21)
Best Age Grade (Female): Sarah Seddon (48.51%)

Southport (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Robert Hough (20:11)
Best Age Grade (Male): Robert Hough (67.13%)

Upton House (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Mike Atkinson (22:11)
Best Age Grade (Male): Mike Atkinson (75.58%)

Kevin
💛💙💛💙