parkrun stats – 15/6

After a couple of weeks absence due to holidays and a broken laptop, the weekly Parkrun update is back.

Just shy of 60 (57 to be precise) runners took part in a Parkrun this weekend over 16 different courses the full length of England from Workington and Keswick in the North to the Eden Project in the South.

10 of you picked up 25 points for getting a PB. 9 of you got 20 Tourist points with one person picking up Tourist and PB points towards the Club Parkrun Championships with everyone else picking up 10.

If you are injured or can’t run for any reason, you can still pick up points for volunteering at Parkrun or Junior Parkrun. If you do volunteer, please let Gemma Littlefair or Lisa Jefferies know and we can include your points.

The quickest female run went to Jenny Evans at Delamere posting a rapid 20:18.
Jack Antrobus was the quickest male with his 18:41 at the notoriously difficult Pennington Flash course.
Jenny Evans also took the top female age-grade performer with her 72.91% performance.
The top male age-grade performance with a 71.01% went to Jack Antrobus

Warrington

(24 Runners / 1 PB1)
Best Time (Male): Paul Marklove (19:45)
Best Age Grade (Male): Paul Marklove (68.61%)
Best Time (Female): Oriana Mulvenna (25:14)
Best Age Grade (Female): Jane Birchall (68.61%)

Widnes

(12 Runners / 5 PBs)

Best Time (Male): Glyn Davies (24:39)
Best Age Grade (Male): Glyn Davies(59.84%)
Best Time (Female): Laura Owen (25:51)
Best Age Grade (Female):
Clare Lowery (63.25%)

Phoenix

(6 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Allan Bird (24:49)
Best Age Grade (Male): Allan Bird (64.07%)
Best Time (Female): Anna Begbie (21:20)
Best Age Grade (Female): Anna Begbie (70.55%)

Cassiobury

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Andy Hitchin (29:13)
Best Age Grade (Male): Andy Hitchin (52.60%)
Best Time (Female): Abby Hitchin (29:46)
Best Age Grade (Female): Abby Hitchin (49.7

2%)

Eden Project

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Female): Claire Francis (26:59)
Best Age Grade (Female): Rebecca Marsh (58.23%)

Pennington Flash

(1 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Jack Antrobus (18:41)
Best Age Grade (Male): Jack Antrobus (71.01%)

St Helens

(1 Runners / 1 PB)
Best Time

(Female): Claire Francis (26:59)
Best Age Grade (Female): Rebecca Marsh (58.2

3%)

Workington

(1 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Jon Strange (18:50)
Best Age Grade (Male): Jon Strange (68.67%)

Birkenhead (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Graham Cheers (21:17)
Best Age Grade (Male): Graham Cheers (65

.62%)

Delamere

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Jenny Evans (20:18)
Best Age Grade (Female): Jenny Evans (72.91%)

Hafan Pwllheli (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Nathan Bradshaw (25:03)
Best Age Grade (Male): Nathan Bradshaw (51.50%)

Keswick

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Stefano Cossu (25:35)
Best Age Grade (Male): Stefano Cossu (53.75%)

Kew Woods (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Helen Mair Goldsmith (31:07)
Best Age Grade (Female): Helen Mair Goldsmith(52.06%)

Knowsley

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Stuart Blackburn (37:50)
Best Age Grade (Male): Stuart Blackburn (39.93%)

Newcastle

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Mike Highton (28:47)
Best Age Grade (Male): Mike Highton (51.31%)

South Manchester (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Clare Baldock (26:57)
Best Age Grade (Female): Clare Baldock (54.49%)

Kevin
πŸ’›πŸ’™πŸ’›πŸ’™