Parkrun stats –10/08/19

I’m beginning to sound like a broken record but yet another phenomenal turnout last weekend for parkrun, with 61 of you getting out across 16 different courses.
We had 5 new PBs set this weekend which will add 25 points towards the Club Championships as well as 11 Tourists who will get 20 Points with everyone else picking up 10 points.
If you are injured or can’t run for any reason, you can still pick up points for volunteering at parkrun or Junior parkrun. If you do volunteer, please get let Me, Gemma Littlefair or Lisa Jefferies know, and we can include your points.

  • Jenny Evans took the quickest female runner this week up at Penrith with a time of 20:40.
  • Edwin Drost posted the quickest male time of 17:49 at Widnes.
  • Jenny also took the best age grade performance a brilliant 71.61%.
  • The top male age-grade performance with a 73.85% went to Mike Atkinson.

Warrington

(26 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Adam Budd (21:04)
Best Age Grade (Male): Alastair Brown (69.93%)
Best Time (Female): Sarah Barrett (25:30)
Best Age Grade (Female): Jane Birchall (65.17%)

Widnes

(13 Runners / 3 PBs)
Best Time (Male): Edwin Drost (17:49)
Best Age Grade (Male): Edwin Drost (72.97%)
Best Time (Female): Louise Peacock (27:31)
Best Age Grade (Female): Clair Baldock (54.97%)

Oldham

(3 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Mike Atkinson (22:30)
Best Age Grade (Male): Mike Atkinson (73.85%)
Best Time (Female): Steph E-Humphries (33:34)
Best Age Grade (Female): Steph Humphries (44.09%)

South Manchester

(2 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Robert Hough (21:26)
Best Age Grade (Male): Robert Hough (62.75%)

Croxteth Hall

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Neil Egerton (26:58)
Best Age Grade (Male): Neil Egerton (56.06%)
Best Time (Female): Val Bellingham (32:14)
Best Age Grade (Female): Val Bellingham (52.64%)

Penistone

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): David Dave Glover (23:56)
Best Age Grade (Male): David Glover (56.62%)
Best Time (Female): Amanda Glover (39:33)
Best Age Grade (Female): Amanda Glover (38.05%)

Southport

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Gareth Finlay (49:24)
Best Age Grade (Male): Gareth Finlay (28.04%)
Best Time (Female): Helen Goldsmith (29:00)
Best Age Grade (Female): Helen Goldsmith (56.44%)

St Helens

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Female): Laura Snelgrove (27:07)
Best Age Grade (Female): Laura Snelgrove (54.58%)

Tawd Valley

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Female): Alison Medlicott (35:14)
Best Age Grade (Female): Alison Medlicott (49.43%)

Great Notley

(1 Runner / 1 PB)
Best Time (Male): Kieran Thomerson (21:43)
Best Age Grade (Male): Kieran Thomerson (64.08%)

Birkenhead

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Kevin Stock (33:11)
Best Age Grade (Male): Kevin Stock (45.55%)

Knowsley

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Clare Lowery (29:20)
Best Age Grade (Female): Clare Lowery (61.70%)

Lytham Hall

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): William Staniard (27:40)
Best Age Grade (Male): William Staniard (55.54%)

Pennington Flash

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Meg Daintith (38:15)
Best Age Grade (Female): Meg Daintith (42.35%)

Penrith

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Jenny Evans (20:40)
Best Age Grade (Female): Jenny Evans (71.61%)

Wepre

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Graham Cheers (24:05)
Best Age Grade (Male): Graham Cheers (58.41%)


Kevin