Parkrun starts – 24/08/19

With a sunny Bank Holiday (except for those in Scotland) the turnout again went over the 60 runner mark (for the 4th week in a row). 23 courses were covered with a fabulous 11 heading to Northwich for Terrys parkrun.
We had 8 new PBs set this weekend which will add 25 points towards the Club Championships as well as 17 Tourists who will get 20 Points with everyone else picking up 10 points.
If you want to be included in the Club parkrun Championships, please set your Club as “Warrington Running Club” on your parkrun profile and don’t forget your barcode.
If you are injured or can’t run for any reason, you can still pick up points for volunteering at parkrun or Junior parkrun. If you do volunteer, please get let Me, Gemma Littlefair or Lisa Jefferies know, and we can include your points.

  • Anna Begbie took the quickest female runner this week over in Widnes with a time of 20mins 17secs
  • Richard Murray posted the quickest male time of 20:44 in Warrington.
  • Anna also took the best age grade performance a stupendous 74.20%.
  • The top male age-grade performance with a 77.59% went to Mike Atkinson.

Widnes

(13 Runners / 2 PBs)
Best Time (Male): Andre Shmygol (26:34)
Best Age Grade (Male): Andre Shmygol (49.94%)
Best Time (Female): Anna Begbie (20:17)
Best Age Grade (Female): Anna Begbie (74.20%)

Warrington

(13 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Richard Murray (20:44)
Best Age Grade (Male): Richard Murray (68.41%)
Best Time (Female): Eva Jha (23:59)
Best Age Grade (Female): Eva Jha (69.35%)

Northwich

(11 Runners / 2 PBs)
Best Time (Male): Tom Humphries (21:45)
Best Age Grade (Male): Tom Humphries (59.31%)
Best Time (Female): Linda Jones (27:39)
Best Age Grade (Female): Linda Jones (62.15%)

Nant y Pandy

(3 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Glyn L Davies (26:24)
Best Age Grade (Male): Glyn Davies (56.31%)
Best Time (Female): Gemma Littlefair (39:23)
Best Age Grade (Female): Lesley Davies (40.66%)

Mile End

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Neil Egerton (32:29)
Best Age Grade (Male): Neil Egerton (46.54%)
Best Time (Female): Val Bellingham (32:27)
Best Age Grade (Female): Val Bellingham (52.29%)

Pennington Flash

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Female): Alison Medlicott (35:40)
Best Age Grade (Female): Alison Medlicott (48.83%)

Pont y Bala

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Female): Lisa Roddick (34:58)
Best Age Grade (Female): Louise Herridge (43.22%)

Worsley Woods

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Dave Glover (23:07)
Best Age Grade (Male): Dave Glover (58.62%)
Best Time (Female): Amanda Glover (59:54)
Best Age Grade (Female): Amanda Glover (25.13%)

Clermont Waterfront

(1 Runner / 1 PB)
Best Time (Female): Helen Goldsmith (31:02)
Best Age Grade (Female): Helen Goldsmith (52.74%)

Phoenix

(1 Runner / 1 PB)
Best Time (Male): Geoff Merritt (28:21)
Best Age Grade (Male): Geoffrey Merritt (56.08%)

Strathclyde

(1 Runner / 1 PB)
Best Time (Male): Alastair Brown (20:23)
Best Age Grade (Male): Alastair Brown (74.73%)

Banbury

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Julie Birchall (39:30)
Best Age Grade (Female): Julie Birchall (49.11%)
Best Time (Female): Julie Birchall (39:30)
Best Age Grade (Female): Julie Birchall (49.11%)

Birkenhead

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Kevin Stock (32:52)
Best Age Grade (Male): Kevin Stock (45.99%)

Conwy

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Mark Bell (23:00)
Best Age Grade (Male): Mark Bell (64.13%)

Cuerden Valley

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Laura Snelgrove (27:26)
Best Age Grade (Female): Laura Snelgrove (53.95%)

Cyclopark, Gravesend

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Sarah Matthews (34:03)
Best Age Grade (Female): Sarah Matthews (44.64%)

Knowsley

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Stuart Blackburn (36:55)
Best Age Grade (Male): Stuart Blackburn (40.95%)

Lytham Hall

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): William Staniard (29:23)
Best Age Grade (Male): William Staniard (52.30%)

Ormskirk

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Andy Hitchin (28:08)
Best Age Grade (Male): Andy Hitchin (54.62%)

Sale Waterpark

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): David Geeson (35:27)
Best Age Grade (Male): David Geeson (41.28%)

Tetbury Goods Shed

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Mike Atkinson (21:25)
Best Age Grade (Male): Mike Atkinson (77.59%)

Trelissick

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Sandra Lewis (38:19)
Best Age Grade (Female): Sandra Lewis (46.02%)
Whinlatter Forest (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Jenny Evans (23:18)
Best Age Grade (Female): Jenny Evans (63.52%)


Kevin
💛💙💛💙