park run roundup – 09/05/19

The bank holiday weekend combined with a wee bit of sunshine saw the biggest single turnout of the year so far where a whopping 78 WRCers running 22 different courses. It was also the away day which saw 10 Parkrunners head to Deva to tackle the Chester Parkrun at the twisty, narrow, hilly Countess of Chester Country Park and pick up an extra 10 away day points.

We had 9 new personal bests posted too (so 25 bonus points to you!)

We also had a slightly unusual occurrence at Warrington Parkrun where the fastest male and female runners didn’t post the best age-grade performances!

• The quickest female run went to Jenny Evans at Keswick with a time of 19:24.
• The fastest male was Callan Rowland at Pennington Flash posting a time of 18:18.
Jenny also took the female age-grade performance with a 76.29%
Mike Atkinson at Wythenshawe took the age-grade performance with a 75.30%.

Warrington

(29 Runners / 2 PBs)
Best Time (Male): Paul KM (19:37)
Best Age Grade (Male): Alastair Brown (72.60%)
Best Time (Female): Oriana Mulvenna (23:35)
Best Age Grade (Female): Debbie Huston (75.14%)

Widnes

(12 Runners / 3 PB)
Best Time (Male): Richard Murray (20:24)
Best Age Grade (Male): Richard Murray (69.53%)
Best Time (Female): Steph E-Humphries (22:33)
Best Age Grade (Female): Steph Humphries (65.63%)

Chester

(10 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Allan Bird (24:38)
Best Age Grade (Male): Allan Bird (64.55%)
Best Time (Female): Linda Jones (28:23)
Best Age Grade (Female): Linda Jones (60.54%)

Keswick

(3 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Darren Carter (56:15)
Best Age Grade (Male): Darren Carter (26.76%)
Best Time (Female): Jenny Evans (19:24)
Best Age Grade (Female): Jenny Evans (76.29%)

St Helens

(3 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Mark Fallon (28:04)
Best Age Grade (Male): John Hibbits (49.32%)
Best Time (Female): Claire Louise (28:04)
Best Age Grade (Female): Claire Louise (53.62%)

Wimpole Estate

(3 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Kieran Thomerson (21:34)
Best Age Grade (Male): Kieran Thomerson (64.53%)
Best Time (Female): Clair Baldock (28:13)
Best Age Grade (Female): Clair Baldock (56.82%)

Phoenix

(2 Runners / 2 PBs)
Best Time (Male): Geoff Merritt (29:14)
Best Age Grade (Male): Geoff Merritt (54.39)
Best Time (Female): Rebecca Cosgrove (28:53)
Best Age Grade (Female): Rebecca Cosgrove (52.97%)

Pennington Flash

(2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Callan Rowland (18:18)
Best Age Grade (Male): Callan Rowland (70.77%)
Best Time (Female): Meg Daintith (37:35)
Best Age Grade (Female): Meg Daintith (37:35)

Birkenhead

(1 Runner / 1 PB)
Best Time (Male): Kevin Stock (28:05)
Best Age Grade (Male): Kevin Stock (53.35%
Best Time (Female): N/a
Best Age Grade (Female): N/a

Woking

(1 Runner / 1 PB)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Eleanor Walker (23:23)
Best Age Grade (Female): Eleanor Walker (63.29%)

Burnage

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): John Taylor (25:56)
Best Age Grade (Male): John Taylor (55.98%)
Best Time (Female): N/a
Best Age Grade (Female): N/a

Cuerden Valley

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Clare Lowery (29:45)
Best Age Grade (Female): Clare Lowery (60.84%)

Falls Belfast

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Sarah Matthews (25:22)
Best Age Grade (Female): Sarah Matthews (59.92%)

Knowsley

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): James Gilgannon (32:08)
Best Age Grade (Male): James Gilgannon (42.48%)
Best Time (Female): N/a
Best Age Grade (Female): N/a

Lancaster

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Alison Medlicott (34:31)
Best Age Grade (Female): Alison Medlicott (50.46%)

March

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Hazel Williams (29:31)
Best Age Grade (Female): Hazel Williams (58.22%)

Penrhyn

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Sarah Garside (24:04)
Best Age Grade (Female): Sarah Garside (62.12%)

Shrewsbury

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Anna Begbie (21:07)
Best Age Grade (Female): Anna Begbie (71.27%)

Southport

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Sandra Lewis (32:44)
Best Age Grade (Female): Sandra Lewis (53.87%)

Stretford

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): N/a
Best Age Grade (Male): N/a
Best Time (Female): Brenda Jones Turnbull (36:44)
Best Age Grade (Female): Brenda Turnbull (44.56%)

Worsley Woods

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Chris Prince (29:48)
Best Age Grade (Male): Chris Prince (46.14%)
Best Time (Female): N/a
Best Age Grade (Female): N/a

Wythenshawe

(1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Mike Atkinson (22:04)
Best Age Grade (Male): Mike Atkinson (75.30%)
Best Time (Female): N/a
Best Age Grade (Female): N/a