park run honours 2019

Well done to the following with the best times or age grade at parkrun events during 2019

Male

Alistair Alastair Brown
Best time and age grade at Haigh Woodland, Strathclyde and Upton Court

Allan Bird
Best time and age grade at Erdigg and Fleetwood Promenade
Best age grade at Chester

Andy Hitchin
Best time and age grade at Crosby, Nobles and Toyen (Norway)
Best age grade at Cassiobury

Ben Dagger
Best time and age grade at Millfield

Callan Rowland
Best time at Warrington and Pennington Flash
Best time and age grade at Widnes, St Helens and Sutton Manor

Chris Cain
Best time and age grade at Cuerden Valley, Kew Woods and Pendle

Chris Millington
Best age grade at Warrington

Daniel Schofield
Best time at Delamere

Darren Williams
Best time and age grade at Alexandra Moss Side

David Geeson
Best time and age grade Penrhyn, Sale Waterpark and Cliffe Castle

David Dave Glover
Best time and age grade at Watergrove Rochdale, Barnsley and Penistone
Best time at Chester

Freddie Ruddick
Best time and age grade at Finsbury

Gareth Finlay
Best time and age grade at Stamford Park and Hyde

Geoff Douglass
Best time and age grade at Dolgellau
Best time at Cassiobury

Glyn L Davies
Best time and age grade at Burnham and Handbridge

Graham Cheers
Best time and age grade at Wepre and Colby

Ian Porter
Best time and age grade at Croxteth Hall and Catterick

Ian Turnbull
Best time and age grade at Rushcliffe

Jack Antrobus
Best age grade at Pennington Flash

Jack Bennett
Best time and age grade at Ormskirk
Best time at Worsley Woods

James Matthews
Best time and age grade at Hasenheide (Germany) and Delaware and Raritan Canal (USA)

John Donaghy
Best time and age grade at Clermont Waterfront (USA) and Citypark Craigavon

John Preece
Best time and age grade at Knowsley and Stretford

John Skyner
Best time and age grade at Ford

John Taylor
Best time and age grade at Bolton, York, Hartlepool, Fletchers Moss, Gateshead, Jersey, Marple, Roundhay and Sherwood Pines

Jon Strange
Best time and age grade at Workington

Kevin Miller
Best time and age grade at Perth

Kieran Thomerson
Best time and age grade at Conwy, Fælledparken (Denmark), Nova Prestatyn, Shrewsbury, Wimpole Estate and Great Notley

Lee Ainscough
Best time and age grade at Plymvalley

Mark Bell
Best time and age grade at Hanley

Martin Thomerson
Best time and age grade at Birkenhead and Great Dunmow

Mel Whiteside
Best time and age grade at Tewkesbury

Michael Mike Titchard
Best time and age grade at Kingsway Gloucester

Mike Atkinson
Best time and age grade at Blickling, Bramhall, Burnage, Cheadle Hulme, Congleton, Lyme Park, Macclesfield, Newborough Forest, Oldham, Tetbury Goods Shed, Upton House, Wythenshawe, Wilmslow and Wodhouse Moor
Best age grade at Birkenhead, Crewe, Delamere, Northwich, South Manchester and Worsley Woods

Mike Highton
Best time and age grade at Newcastle

Mike Metcalfe
Best time and age grade at Phoenix

Nathan Bradshaw
Best time and age grade at Hafan Pwllheli

Neil Baker
Best time and age grade at South Bank (Australia)

Neil Egerton
Best time and age grade at Huddersfield and Mile End

Nick Rose
Best time and age grade at Ellesmere Port

Nigel Jennison
Best time and age grade at Fell Foot Newby Bridge, Bakewell and New Earswick

Paul KMarklove
Best time and age grade at Northwich, Bodelwyddan Castle, Bicester, Oxford, Swansea Bay and Witney

Phil Jolley
Best time and age grade at Burnley

Phil Walton
Best time and age grade at Redland Bay (Australia)

Robert Hough
Best time and age grade at Southport
Best time at Crewe and South Manchester
Best age grade at Tawd Valley

Roger Seddon
Best time and age grade at Nant Y Pandy and Princes Liverpool

Stefano Cossu
Best time and age grade at Keswick, Millom, Terme (Italy), Glossop, Mura du Lucca (Italy), Victoria Dock and Milton Keynes

Tim Lewis
Best time and age grade at Trelissick, Lee-On-The-Solent and Nostell

Tom Humphries
Best time and age grade at Tawd Valley

William Staniard
Best time and age grade at Blackpool and Lytham Hall

Female

Abby Hitchin
Best time at Crosby
Best time and age grade and South Bank (Australia)

Alison Medlicott
Best time and age grade at Newcastle and Lancaster

Amanda Bentley
Best time and age grade at Lymington Woodside

Amanda Glover
Best time and age grade at Watergrove Rochdale, Barnsley and Penistone

Ann Marie Hatton
Best time at Gunnersbury

Anna Begbie
Best time and age grade at St Helens, Worsley Woods, Shrewsbury, Wythenshawe, Congleton, Wilmslow, Macclesfield, Phoenix, Northwich, South Manchester and Crewe

Carole Furbank
Best time and age grade at Fulham Palace

Caroline Newton
Best time and age grade at Shipley

Carolyn Jones
Best time and age grade at Lake Joondalup (Australia)

Clair Baldock
Best time and age grade at Conwy, Fælledparken (Denmark), Nova Prestatyn, Wimpole Estate, Great Dunmow, Nant Y Pandy and Victoria Dock

Claire Francis
Best time at Eden Project

Claire Tither
Best time and age grade at East Coast (Singapore)

Clare Firth
Best time and age grade at Ellesmere Port

Clare Lowery
Best age grade at Chester, Coxteth Hall, Cuerden Valley and Knowsley

Debbie Huston
Best time and age grade at Hafan Pwllheli, Scunthorpe and Harrogate

Eleanor Walker
Best time and age grade at Woking

Emma Spencer
Best time and age grade at Grafton

Eva Jha
Best age grade at Penrhyn

Hayley Caddick
Best time and age grade at Wepre

Hazel Williams
Best time and age grade at March

Helen Leather
Best time and age grade at Worcester

Helen Goldsmith
Best time and age grade at Kew Woods, Pendle, Clermont Waterfront (USA), Colby, Witton and Avondale Forest (RoI)

Jacqui Townson
Best time and age grade at Lanhydrock

Jennifer Reeve
Best time and age grade at Durham

Jenny Evans
Best time and age grade at Warrington, Widnes, Delamere, Ormskirk, Stretford, Keswick, Penrith, Whinlatter Forest, Doncaster, Montsouris (France) and South Boulder Creek

Jenny Sharp
Best time and age grade at Selby and Swindon

Julie Birchall
Best time and age grade at Banbury

Karen Hunter
Best time and age grade at Coventry

Karen Mairs
Best time and age grade at Heaton Park and Walsall Arboretum

Laura Owen
Best time at Knowsley

Laura Snelgrove
Best time at Cuerden Valley
Best time and age grade at Barrow and Ford

Les Anne Davies
Best time and age grade at Burnham and Handbridge

Linda Jones
Best time at Chester
Best age grade at Southport
Best time and age grade at Millom and Tawd Valley

Lisa Roddick
Best time at Pont y Bala

Louise Ainscough
Best time and age grade at Plymvalley

Louise Bradbury
Best time and age grade at The Wammy, Edinburgh and Ashton Court

Louise Herridge
Best age grade at Pont y Bala

Meg Daintith
Best time and age grade at Haigh Woodland, Penrose and Alice Holt

Melissa Morgan
Best time and age grade at Sutton Manor

Menna Goodwin
Best time and age grade at Sale Waterpark

Natalie Grey
Best time and age grade at Newton

Nicola Joynson
Best time and age grade at Bakewell

Rachel Finch
Best time and age grade at Cassiobury

Rebecca Marsh
Best age grade at Eden Project

Sandra Lewis
Best time and age grade at Alexandra Moss Side, Lyme Park, Trelissick, Lee-On-The_Solent, Nostell and Hove Promenade

Sarah Garside
Best time at Penrhyn
Best time and age grade at Milton Keynes

Sarah Matthews
Best time and age grade at Hassenheide (Germany), Delaware and Raritan Canal (USA), Blackpool, Cyclopark Gravesend, Anacostia (USA), Beach Strip (Canada), South Norwood, Falls Belfast

Sarah Seddon
Best time and age grade at Erddig and Princes Liverpool
Best age grade at Crosby, Nant Y Pandy

Siobhan McManus-Siobhán McManus-Price
Best time and age grade at Bolton

Steph E-Humphries
Best time and age grade at Birkenhead, Oldham and Southport

Stephanie Price
Best time and age grade at Pennington Flash

Tamsyn Duffy
Best time and age grade at Fell Foot Newby Bridge

Trish Preston
Best time and age grade at Rostrevor

Val Bellingham
Best time and age grade at Croxteth Hall, Mile End and Huddersfield