Parkrun Stats – 21st feb

A quieter weekend than usual, infact it was our smallest turn out since the end of November but we still had an impressive 47 turning out at the weekend over 15 different courses including an international run in Poland at the Krakow course.

We had 5 tourists at Krakow, Penrith and Coventry and they picked up 20 points, 4 PB’ers picked up 25 points with everyone else picking up 10.

Don’t forget your barcode. If your name doesn’t show on the official parkrun results, then you won’t be counted. You also need to have your Club as “Warrington Running Club” in your parkrun profile.

If you are injured or can’t run for any reason, you can still pick up points for volunteering at parkrun or Junior parkrun. If you do volunteer, please get let Me (Kevin Miller), Gemma Littlefair or Lisa Jefferies know, and we can include your points.

Fastest female: Eva Jha (Delamere) – 22:17
Best female age-grade: Eva Jha (Delamere) – 73.07%
Fastest male: Robert Hough (Birkenhead) – 20:00
Best male age-grade: Alistair Alastair Brown (Strathclyde) – 72.89%

Warrington

(24 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Mark Bell (23:07)
Best Age Grade (Male): Mark Bell (64.31%)
Best Time (Female): Stephanie Price (24:28)
Best Age Grade (Female): Stephanie Price (69.00%)

Widnes

(6 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Glyn Davies (27:25)
Best Age Grade (Male): Allan Bird (55.64%)
Best Time (Female): Menna Goodwin (25:27)
Best Age Grade (Female): Menna Goodwin (63.65%)

Penrith (3 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): Dave Glover (26:17)
Best Age Grade (Male): Dave Glover (51.55%)
Best Time (Female): Amanda Glover (41:35)
Best Age Grade (Female): Amanda Glover (36.39%)

Congleton

(2 Runners / 1 PB)
Best Time (Male): Andy Carter (33:19)
Best Age Grade (Male): Andy Carter (40.07%)

Sutton Manor (2 Runners / 0 PBs)
Best Time (Male): David Geeson (26:02)
Best Age Grade (Male): David Geeson (54.81%)
Best Time (Female): Debbie Millington (26:30)
Best Age Grade (Female): Debbie Millington (57.36%)

Birkenhead (1 Runner / 1 PB)
Best Time (Male): Robert Hough (20:00)
Best Age Grade (Male): Robert Hough (67.75%)

Bramhall (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Nadine Francis (31:55)
Best Age Grade (Female): Nadine Francis (46.84%)

Cheltenham (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Mel Whiteside (28:32)
Best Age Grade (Male): Mel Whiteside (56.19%)

Coventry (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Karen Hunter (46:42)
Best Age Grade (Female): Karen Hunter (34.69%)

Delamere (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Eva Jha (22:17)
Best Age Grade (Female): Eva Jha (73.07%)

Krakow (Poland) (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Andy Hitchin (27:07)
Best Age Grade (Male): Andy Hitchin (56.67%)

Phoenix (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Neil Egerton (26:17)
Best Age Grade (Male): Neil Egerton (57.71%)

Princes, Liverpool (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Female): Alison Medlicott (31:45)
Best Age Grade (Female): Alison Medlicott (55.54%)

Strathclyde (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Alistair Brown (21:05)
Best Age Grade (Male): Alistair Brown (72.89%)

Tawd Valley (1 Runner / 0 PBs)
Best Time (Male): Paul Marklove (21:11)
Best Age Grade (Male): Paul Marklove (64.44%)

Kevin
💛💙💛💙